Haberler Burda

Dışişleri Bakanlığı’ndan Rusya ile işbirliği açıklaması

Dışişleri Bakanlığı’nca,

Dışişleri Bakanlığı’ndan Rusya ile işbirliği açıklaması
88 views
27 Mart 2021 - 19:03

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükûmeti ile Rusya Sovyet Federatif Sosyalist Cumhuriyeti arasında 16 Mart 1921 tarihinde imzalanan ‘Dostluk ve Kardeşlik Antlaşması’nın 100’üncü yıl dönümü olduğu bildirildi. Tarihe ‘Moskova Antlaşması’ olarak geçen söz konusu belgenin, Türk-Rus ilişkilerinde önemli bir yeri bulunduğu belirtilerek, şunlar kaydedildi:

“İki ülke arasında diplomatik ilişkilerin kuruluşundan bir yıl sonra imzalanan bu antlaşma, dönemin şartları içinde taşıdığı siyasi önemin yanı sıra günümüze kadar geçerliliğini koruyan hukuki sonuçlar da doğurmuştur. Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükûmeti ile Rusya Sovyet Federatif Sosyalist Cumhuriyeti arasında yapılan ilk antlaşma olma özelliğini taşıyan ‘Moskova Antlaşması’, Genç Cumhuriyetimizin doğu sınırlarını belirlerken aynı zamanda, Sovyet Rusya’yla 1’inci Dünya Savaşı sonrasındaki dönemde sergilenen dayanışma ve işbirliğine de zemin teşkil etmiştir. Türkiye ve Rusya Federasyonu, günümüzde ikili ve bölgesel düzeyde diyalog ve işbirliğini sürdürmektedir. Bu işbirliği anlayışının önümüzdeki dönemde de ikili ilişkilerimizin yanı sıra bölgesel barış, istikrar ve refaha katkı yapacak şekilde devam edeceğine inanıyoruz.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. İletişim : info@haberlerburda.com

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com